شهر کربلا

//شهر کربلا

شهر کربلا

معرفی شهر کربلا

تاریخچه حرم مطهر حضرت امام حسین (علیه السلام) باب اول :

پس از شهادت <امام حسین (علیه السلام) و یاران او، طایفه‌ای از بنی اسد پیکر امام و یارانش را در همان‌جایی که به شهادت رسیده بودند، به خاک سپردند. در آن دوره؛ بنایی که آرامگاه امام حسین (علیه السلام) را به مردم می‌نمایاند، برآمدگی‌هایی از خاک بود. اولین بنا :
زمانی که مختار ثقفی در شعبان سال ۶۵ قمری در قیام خونخواهی امام حسین (علیه السلام) به پیروزی رسید، بر آرامگاه امام (علیه السلام) بنایی ساخت و بر آن گنبدی از آجر و گچ قرار داد. مختار در روزگار فرمانروایی خود نخستین کسی بود که بر آن مضجع، بنایی ساخت. این آرامگاه شامل یک سرپوشیده و یک مسجد بود و مسجد هم دو در داشت؛ دری به سمت مشرق و دری دیگر به سمت مغرب.

به خاطر اینکه شیعیان زیادی به زیارت امام حسین (علیه السلام) می‌رفتند هارون عباسی عده‌ای را روانه کرد تا مرقد امام را ویران سازند. فرستادگان هارون مسجدی را که بر مرقد امام بنا شده و همچنین مسجدی را که بر مرقد ابوالفضل (علیه السلام) برپا شده بود ویران کردند. هارون همچنین از آنان خواسته بود درخت سدری را که در کنار مرقد امام (علیه السلام) روییده بود قطع کنند و جای قبر را نیز با خاک یکسان سازند، و آنان چنین کردند.

دومین بنا :

هنگامی که مأمون عباسی خلافت را در اختیار گرفت، همه عبّاسیان در برابر او ایستادند و او نیز برای آن که حکومت خود را ثبات دهد و خود را از مخالفت عبّاسیان برهاند، به فرزندان علی (علیه السلام) و شیعیان او توسّل جست و خواهان نزدیکی بیشتر به آنان شد و به همین خاطر امام رضا (علیه السلام) را به ولایتعهدی گماشت.

مأمون در سال ۱۹۳ه. ق. دستور داد قبر امام حسین (علیه السلام) بازسازی شود و به شیعیان اجازه داده شود به زیارت مرقد امامان شیعه بروند.

?در دوره مأمون بنایی بر مضجع شریف امام حسین (علیه السلام) ساخته شد و این بنا تا سال ۲۳۲ قمری یعنی دوران زمامداری متوکل عبّاسی برجای ماند. چون متوکل به قدرت رسید بر شیعه سخت گرفت و آنان را در تنگنا قرار داد، فرمان تعقیب علویان را صادر کرد و آنان را از زیارت مرقد امام حسین (علیه السلام) باز داشت. او به گذاشتن پاسگاه‌های منع و تعقیب زائران که در همه پانزده سال فرمانروایی‌اش به سختی دست به کار این تعقیب و منع بودند بسنده نکرد، بلکه به نابود کردن، با خاک یکسان ساختن و آب بستن به مرقد امام حسین (علیه السلام) فرمان داد.

سوّمین بنا :

منتصر در اواخر سال ۲۴۷ قمری بر کرسی خلافت عباسی نشست و فرمان داد گنبدی بر مرقد امام حسین (علیه السلام) بسازند.

خلیفه، همچنین اموالی در اختیار علویان قرار داد و آنان را به زیارت امام حسین (علیه السلام) فراخواند. در پی این گشایش، گروهی به کربلا هجرت کردند.

بنایی که منتصر ساخت، تا سال ۲۷۳ ق. یعنی دوره خلافت معتضد عباسی بر جای ماند.

توسط |۱۳۹۸-۲-۲۰ ۱۳:۴۱:۰۰ +۰۰:۰۰۲۴ام تیر, ۱۳۹۶|دسته‌ها: مقالات|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است Privacy PolicyوTerms of Use.

من با این شرایط موافق هستم.